Az aranyló méz a természet, a méhek ajándéka a virágok nektárját összegyűjtve, saját szervezetükben átalakítva, és a lépben tárolva. Áldásos hatása nem vitatéma: immunerősítő, sebgyógyító, antibakteriális csodaszer.

A mézet már 15 ezer évvel ezelőtt is használták főként mint gyógyszert, de élelmiszerként is komoly múltra tekinthet vissza a folyékony arany. Nagy energiatartalmú, könnyen emészthető, fertőtlenítő hatású szerként ismerték, ezért különféle erősítő ételeket és italokat, pl. mézbort, mézsört készítettek belőle, valamint tartósításra használták. Évszázadokon keresztül fontos kereskedelmi cikként tartották számon, ára a sóéval vetekedett.

Egyes kultúrákban az istenek eledelének gondolták, ezért a különböző szertartásokon különleges mézes italt fogyasztottak a szertartás résztvevői.

A gyógyászatban sokféle felhasználása terjedt el már a régmúltban: sebek gyógyítására, lázra, székrekedésre, epebántalmakra használták.

Használhatták is hiszen napjainkban is a mézhez, mint gyógyszerhez nyúlunk, ha baj ér minket. Csökkenti a fájdalmat és a megfázás tüneteit, enyhíti a gyomor- és a kiválasztószervi panaszokat, segíti a szervezetet a méregtelenítésben. Tisztító, nyugtató hatású, tonizál, ezért a szépségápolásban is fontos szerephez jutott.

Sokféle méz létezik:  akácméz, napraforgóméz, repceméz, hársméz… csak hogy a legismertebbeket említsem. De melyik méz mire is jó?

Megfázásra egyértelműen a hársmézet, és az akácmézet ajánlják, langyos teában egy-két teáskanállal kell elkeverni. Fontos kihangsúlyozni, hogy langyos legyen a tea, hiszen a forróság elpusztítja azokat a hasznos enzimeket, amelyeknek a gyógyulást köszönhetjük.

Torokfájásra szintén az akácméz vagy hársméz javasolt, nagyon erős fertőtlenítő hatásuk és a magas baktériumellenes hatóanyagtartalom miatt.

 

 

Immunerősítő kúrához repceméz, valamint a vegyes virágméz ajánlott. A repceméz lúgosító hatása miatt segít a koplalós periódusok átvészelésében, a vegyes virágméz pedig a complex összetételével hozzájárul az ásványi anyag és nyomelem pótláshoz.

Érzékeny gyomornál a legfontosabb, hogy napraforgómézet nem ajánlott használni, azonban a repceméz sokat segíthet a túlzott savtermelés és égő gyomor esetében.

Férfiproblémákra, mint a prosztata okozta vizelési nehézségek, a napraforgóméz a legjobb.

Ha a mézet általános egészségmegőrzésre szeretnénk használni, akkor gyerekeknek naponta egy-két teáskanál, felnőtteknek napi 1-2 evőkanál méz magában történő elfogyasztása javasolt. Érdemes kipróbálni, jó eséllyel kevesebb gondunk lesz a megfázással télen.

A méz jótékony hatásait a benne található 100-nál is több aromaanyagnak, 28-féle aminosavnak, 12-féle ásványi anyagnak, 10-féle szénhidrátnak, 8-féle vitaminnak, továbbá enzimeknek, szerves savaknak és baktériumölő anyagoknak köszönhetjük.

 

Fogyasszátok egészséggel!

 

Bee fit, Bee healthy!

 x 

Üres Kosár